טכניקת אלכסנדר למוסיקאים - דרכו הייחודית של אלי חפץ, קלרניתן, בהוראת טכניקת אלכסנדר למוסיקאים

במשך 40 השנה האחרונות, שימשתי נגן קלרינט ראשון בתזמורת הקאמרית הישראלית. הופעתי כסולן עם תזמורות בארץ ובחו"ל, הייתי חבר בהרכבים קאמריים רבים ומורה לקלרינט באקדמיות למוסיקה בישראל.

הידע הרחב הנדרש להבנה לעומק של בעיות וקשיים בהם נתקלים אמנים מבצעים, נרכש אצלי מתוך ניסיוני האישי העשיר.

החל משנת 1972 אני עוסק בהוראת טכניקת אלכסנדר כמורה מוסמך. התמקדתי בהוראת טכניקת אלכסנדר למוסיקאים, במטרה לתת מענה מדויק לצרכיהם. עבודתי זו הניבה הצלחה בלתי מבוטלת ועל כך יעידו,בין היתר, מכתבים שכתבו לי כמה מתלמידי. (מצורפים) במהלך עבודתי יצרתי פיתוח של הטכניקה, שהוכח כיעיל למוסיקאים ונגנים. על בסיס עקרונות הטכניקה אני נותן מענה לצרכים הספציפיים של נגנים, זמרים ו/או מנצחים.

אלי חפץ

במשך הזמן, יכולנו, תלמידי ואני, לראות את ההשפעה החיובית של הטכניקה על איכות הביצוע: כאבים נעלמו, הזרימה בנגינה גדלה, המשפטים הפכו ארוכים יותר, הנשימה נוצלה נכון יותר, שמחת הנגינה הציפה את המבצעים.

אני מאמין גדול בהשפעה החיובית של טכניקת אלכסנדר על מוסיקאים מבצעים. בכוחה להעלות את היכולות של הנגנים ולשרת את עשיית המוסיקה.

טכניקת אלכסנדר בדרכי המוסיקלית

התוודעתי ל טכניקת אלכסנדר לפני כ-40 שנה עקב בעיות תפקוד שהפריעו לנגינתי (חוסר תחושה באצבעות יד שמאל) ואשר נעלמו כלא היו לאחר מספר שיעורים.

בראותי כי טוב החלטתי ללמוד את טכניקת אלכסנדר ע"מ להורות אותה הן לתלמידי הקלרינט שלי והן למוסיקאים הסובלים מקשיי תפקוד אשר פוגעים באמנותם.

משנת 1965 ואילך למדתי את הוראת טכניקת אלכסנדר עם בכירי המורים בארץ. בשנת 1968 השתתפתי במשך מחצית השנה בשיעורי בי"ס להוראת ט.א בהדרכתו של פ.מקדונלד-לונדון. את תעודת ההוראה המוסמכת קיבלתי אחר השתלמות בבי"ס למורי טכניקת אלכסנדר בהדרכת אורי עשת.

הטכניקה היא אחת מאבני הדרך עליהן התגבשה דרכי המוסיקלית וללא ספק תרמה להעמקת התובנות והיכולות האמנותיות שלי. התנסותי האישית היא הבסיס לעבודתי עם מוסיקאים.

ישום הטכניקה כרוך בשחרור מהתניות ומהרגלים משובשים שרכשנו עם השנים. אני מאמין שהתנסותי האישית היא בסיס הכרחי להצלחת עבודתי עם מוסיקאים.

מתיחות, חגורות, מזרונים אורטופדיים, דיקור, צווארונים, כדורים, ניתוחים, ומה הלאה?

פ.מ. אלכסנדר גילה כבר לפני 100 שנים ששינוי בדפוסי התנהגות, הוא הכיוון לפתרון בעיות ביציבה (כאבי גב, צוואר תפוס, מתח בכתפיים, עקמת בעמוד השדרה, פריצות דיסק, מיגרנות, עייפות ועוד).

השינוי בדפוסי התנהגות חייב להתרחש כתוצאה מלקיחת אחריות של כל אחד ואחת בדרך בה הוא משתמש בגופו בכל הפעולות היומיומיות.

לאחר ש"אימצנו" במהלך השנים הרגלי תנועה משובשים, טכניקת אלכסנדר מחזירה בהדרגה את היכולת להשתמש בגופנו באופן טבעי, מאוזן וחיוני, ללא הזדקקות במכשור או עזרים חיצוניים.

אנו מלמדים אנשים להביא את עצמם לידי התרחבות במקום התכווצות בכל תנוחה שהם נמצאים בה. להבדיל משימוש במתקן תליה בנוסח זה המופיע בתמונה, טכניקת אלכסנדר עוסקת בתהליך חינוך מחדש של הרגלי התנועה המשובשים שלנו ובכך מבטיחה המשכיות ופתרונות לטווח הארוך.» לראש הדף

 
Lionways בקרו באתר של